a IX. Nemzetiségi Színházi Kollokvium lapja, Gyergyó (2011.09.30-10.9.)
„Minden művésznek normális foglalkozású pár kéne, mondjuk egy bankár.”


kolli-szótár

*rövidítések jegyzéke alant


30 perces szabály – Az az időtartam, ameddig a néző még reménykedik, hogy jobb lesz a rossz előadás. Ugyanakkor jelenti a rossz előadások ideális hosszát.


a kolli-baci színe – Nem mindig más, csak minden napra más. Vagyis azt is dokumentálja, hogy egy naphoz hány előadás tartozott. A színt a pozitív diszkrimináció jegyében a srácok döntik el. Döntő faktor, hogy Zsombi a hét azon napját milyen színűnek látja, illetve hogy Gábornak mi tetszik.


a kolli-tűz csiholója  Fanni. Következetesen zsebre vágja mások gyújtóját. Spontán tábortüzezés vagy cigigyújtás esetén keressétek a szerkesztőségben. Melegért is jöhettek: sosem fázik!

ÁrusKati  Ősfigurás, fő szervező. De leginkább "a színház szíve". (Gábor közlése, amivel mindenki egyetért.) (lábj.: a mondatban benne van a két legszebb magyar szó: a színház és a szív - Gábor közlése, amivel mindenki egyetért)  


Bagossy Brothers – aka Lacika és Lacika testvére, 1. "Két gyönyörű, nagyon szép, nagyon csodás legény nagyon szép és nagyon csodás hanggal" 2a. okt. 1. 10:52 (koncertjük előtt 7 perccel) – még szinglik 


béreslaci - aka béreslaci, elh. Figura Stúdió Színház, Gyergyószentmiklós 1. olyan kollokviumi fogalom, amelyet mindenki ismer, de senki sem ért 2. béreslaci kitűzőjének őrzője

Bicskei István aka Bütyök – 1. a kollokviumzsűri tagja 2. színész, mozgásművész, rendező, egy ideje szinte állandó fesztiválzsűritag vagy válogató

Bocsárdi Angi Gabriella  A Figura Stúdió Színház alapító tagja, a társulat névadója. Ő volt a társulat szíve. (L. még ÁrusKati szócikk)

Bocsárdi Angi Gabriella stúdióterem  lépj be a színházba, menj előre 8 lépést, majd fordulj balra. Attól függően, hogy a jobb vagy a bal oldali ajtón jöttél be, lépj előre 11 vagy 6 lépést. Menj fel a 3 lépcsőfokon, és haladj előre 6 lépést. Ha nyitva az ajtó, be tudsz menni, ha nincs, akkor ne várakozz türelmesen, hogy majd csak lesz valami, hanem osonj le jobbra a Livingbe.


Clark Kent (Superman), Michael Billington (majdnem James Bond), Per Gassle (Roxette) – szex-szimbólumok, a temesvári német színészek szerint

derékig érő ruhadarab – olyasvalami, aminek Gyergyóban semmi értelme

Dézsi Szilárd – A másik kedvenc ültetőnk (l. Kari). Amúgy rendező, a Figura művészeti vezetője.


előadásszag – 1. Az a színházi jelenség, amikor adott színpadi cselekvés(ek) folytán valamilyen szag(ok) kering(enek) az előadás terében. 2. Amikor az előadás még mindig tart, de már annyira véget ért, hogy annak már szaga van.


END-IBOA kolli-baci írásainak létrehozásában közreműködő csoki, Endre és Ibolya produktuma. Mérete szerint lehet 1,7 és 1,35 RON. A legkisebb 1 RON, de abból amúgy is legalább kettőt kell venni, és csak akkor, ha már semmi sincs nyitva a fehér bódén kívül.


éjszakai alvás – öööööö… kérdezz egy hét múlva


esti buli – ritka, mint a fekete holló

fáj a leányhasam így mondják Gyergyóban annak, amiben a szerkesztők többsége a feszt alatt szenvedett

fehér bódé – bp.elh. a színház előtt 1. A város meghalna e nonstop büfé nélkül. 2. Minden megtalálható benne – cigi, kávé, sör stb. Ja, kenyér, szalámi stb. nem.


félszáraz vörös elh. a büfé, palackos, illetve poharas kiszerelésben. De találkozhatsz vele éjfél után a szerk.be belibegő, vöröskörmű Enci kezében is, a gondolati gubancoldás hatékony eszközeként bevetve.


Figura Stúdió Színházelh. Gyergyószentmiklós (koordináták: é. sz. 46° 43 17, k. h. 25° 36 0, románul Gheorgheni – a mersultrenurilor.ro szerint Gheorghieni, németül Niklasmarkt), Testvériség sugárút 9., Hargita megye, Románia, kód: 535500. aka. 1. a kollokvium otthona 2. a legbarátságosabb erdélyi színház: kedves belső udvarral és hangulatos Livinggel nyit a közönség felé 3. még a szervezők közül is mindenki jókedvű és közvetlen


fölcsupaszodik – olyan szó nincs is (egy ír szereplő szerint. vagy VarróDani szerint)

hideg – 1. erről inkább ne 2. mert még lehavazik


Hivatásváltás  A temesvári színi egyetem másodéves német tagozatosainak előadása. Olyan produkció, amely a műsorfüzetben negyvenöt percet, a valóságban huszonötöt tart (lájk), bemelegítéssel és improvizációval kezdődik, van benne két jelenet és egy meghajlás. Néha beszólnak magyarul, és ki tudják mondani a magyar A hangot. És még biztos sokat fognak fejlődni.


holt idő – valamikor reggel 5 és 7 között, amikor Leo már bezárta a Livinget, a portás már bezárta a színházat, a takarítónők még nem jöttek, s a színházban kattogós csend honol. (kattogás: zsandi ütőhangszerének, azaz billentyűzetének hangja)


illetékesség – jobb szó, mint a felcsupaszodik (egy másik ír szereplő szerint. VarróDani keze ebben is benne van) 


Karancsi Sándor – képzőművész. Szül. 1932. ápr. 2-án, Nagyszalontán. Főleg ex libris lapokat készített.


Karancsi Sándor-terem  aka 40-es terem, elh. a színház első emeletének teraszáról közelíthető meg 1. szakmai beszélgetések helyszíne 2a. a késők magukra vessenek, nincs besurranás, 2b. a probléma megoldás alatt áll (Csuszner "mellékprogram-felelős" Ferenc) 2c. felejtsük el

Kari – a kedvenc ültetőnk


kávé a Rubinban – nem ébreszt fel, nem viszi fel a vérnyomásod, igyál inkább a Livingben, van szép piros csészéjük

kisebbségi multikulti – Mi történik, ha a kisebbség a többség? Például az, ami a fesztivál megnyitóján történt. Habár a gyergyói fesztivál a nemzetiségi színházak kollokviumaként határozza meg önmagát, azért az elgondolkodtató, hogy senkinek nem jutott eszébe a német és  zsidó társulatokat egy Wilkommen! és egy Wilkum! köszöntéssel üdvözölni, ha már három nyelvű megnyitó szöveg nem is volt. Tudjuk, mindig a gesztus a legfontosabb!


kismalac, kismalac, engedj be, nem engedlek, l***sz a s******e – figurás rituálé, előadások előtt mondják el közösen, mint koncentrációs gyakorlat, puszikkal, bokarúgásokkal párosítva (forrás: a Freddy-korszakból)



kollokvium – 1. latin eredetű szó, körülbelüli jelentése „beszélgetés”. 2. Átvitt értelemben a mai egyetemeken a vizsgát jelenti (főnév: kollokvium, ige: kollokvál). 3. Középkori gyökerekre nyúlik vissza, amikor az egyetemeken még kerengők voltak. A kerengő valójában a szerzetesi imádság színhelye volt, ahol a szerzetesek lassan, megfontolt léptekkel imádkoztak „egy kört”. Ezt a rendszert vette át az egyetem is, ahol a tanár a hallgatóval közösen tett a kerengőn egy kört, s közben nyugodtan beszélgettek a témáról. 4. Lásd még a Nemzetiségi Színházi Kollokvium szócikket. 5. Az a fesztivál, ahol tanár és diákja egy szobában alszik, s még az se baj, ha egy neműek. 6. Az a fesztivál, ahol bármikor futsz össze a folyosón a szervezőkkel (ÁrusKati, Kari, Györgyi, Gabika), mindig mosolyognak.



kóli baktérium – A különböző törzsekből álló kóli baktérium (Escherichia coli) az egészséges bélflórában is megtalálható. Több törzs is rendelkezik ún. virulencia faktorral, vagyis olyan anyagot termelnek, amelyek serkentik a patogén szaporodását, gyengítik a szervezet ellenállóképességét. E törzsek elsősorban hasmenést okoznak, bélnyálkahártya-gyulladást okozva, ami vizes, esetleg véres hasmenést, hányást, hasi görcsöt okoz. 1885-ben fedezte fel Theodor Escherich német gyerekorvos és mikrobiológus.


Kolli-baktérium – a legvalószínűsíthetőbb oka (a hideg mellett) a széles körben terjedő torokfájásos hűléshullámnak. Gazdája rossznyelvek szerint K.B.Gábor



Kovács Levente – 1. a szakmai beszélgetések egyik vezetője 2. rendező, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem konzulens professzora

könyvvásár  olyan kezdeményezés, amely nem kapott elég figyelmet. Ilyenkor kellene egy olyan ember, aki ért a reklámhoz, és stílusosan zsebeli ki az embert. Négy kiadó (Polis, Bookart, Korunk és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem kiadója) főként színházi könyveit lehetett megvásárolni minden nap délután 4 és 10 óra között az előcsarnokban. De most már hiába kapkodjátok a fejeteket, késő! Máskor legyetek résen, gyerekek, és valahonnan lopjatok pénzt könyvekre is!


kötekedő-szék  elh. a Livingben, szerda este Székely Csaba mellett arra kellett ülni, ha bele akartál kötni a darabjába, vagy Rilkét akartál idézni neki


Kötő József  1. a kollokviumzsűri elnöke 2. a Tanár úr talán az egyetlen színháztörténész parlamenti képviselő


közhely-fotel – a Rubin Hotelnek az a fotelje, amire ha ráülsz, közhelyek kezdenek ömleni belőled


közönségzsűri  Hol vagytok? Nehéz megtalálni őket, de most nem menekülnek! 1. Nagy Réka: ifi-tékás, aki kapott egyik nap egy telefont (ő árulta el, így), és elvállalta a közönségzsűriséget. 2. Czáka Zoltán László: ex-pincér, ex-éjjeliőr, bölcsész. A nézői szem. 3. Olaru Bogdan Cristian: román szülők gyermekeként Gyergyó mellett nevelkedett, szinte tökéletesen beszél magyarul. A Szin-kron csoport tagja, ex-X-faktoros. Bővebb információkért kérdezzétek Zsófit. 4. Árus Zsolt: ősfigurás informatikus. Bevállalta ezt a feladatot, hogy láthassa néha a feleségét (l. ÁrusKati szócikk). 5. Pál Judit: angoltanárnő, Pál Árpád képviselő lánya

Leo&Gabika  A legfáradhatatlanabb kollokvium-tagok. Korán reggel kávét, piros csészében, délután narancsos keppit, hűlés esetén (l. kolli baktérium) csésze forró vizet, éjjelente Transzit, Dorombort adnak, s a színház kulcsát is tőlük kaphatjuk. Rejtély, hogy mikor alszanak.

Nemzetiségi Színházi Kollokvium  Erdély multikulturális színházi fesztiválja. Az első három kiadásra Sepsiszentgyörgyön került sor (1978, 1980, 1982). Tíz év kihagyás után az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának indítványozására 2001-ben megszületik a negyedik kiadás. Mivel egyik erdélyi színház sem karolja fel a kezdeményezést, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház rendezi meg a kollokviumot, ami azóta rendszeresen itt kerül megrendezésre. 2005 óta a fesztivál meghívottai között főiskolás előadások is szerepelnek, 2007 óta van fesztiválújság, sor kerül szemináriumokra, workshopokra is, és külön programként szerepel a színházigazgatók találkozója is.

Nóra  Nem, nem, ő nem az Ibsen-féle, nem fog minket itt hagyni szó nélkül, meg amúgy is rádiós. Ex kolli-bacis (de még mindig besegít), 175 cm magas, göndör hajú, szemüveges, a mellbőségét nem hajlandó elárulni.



Magma Video Night - az az est, amire nem sokan, ellenben kevesen ültek be, pedig! (Ancsa ott volt, mesélhet.) A sepsiszentgyörgyi Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér filmjeit vetítették. Sztem verik Pixart.

palacsinta tv – aka. plazma tv, lapos tv, vékony tv. Viola Gábor azt hiszi, hogy így hívják.

plakátregény verseny  a fesztivál plakátregényírót keres, aki a kollokvium plakátján megjelenő nő történetét veti papírra, vagy gépeli be (inkább ez utóbbi). A lényeg, hogy max. tíz sorban kell megfogalmazni a sztorit és további infókat a www.mobila.salviaforyou.ro  címen lehet kutatni, illetve oda kell kommentként bejegyezni az írást. Igazából most jön a lényeg: díjakat lehet nyerni!

polár pulóver – az a ruhadarab, aminek itt szeptembertől augusztusig hasznát veszi az ember


Radu Macrinici – 1. a kollokviumzsűri tagja 2. nemzetközileg ismert román drámaíró, a nagybányai színház művészeti igazgatója. 3. Az egyetlen román zsűritag. A zsűri általában, mindig magyarul beszéli meg az előadásokat, ezért egy már-már híressé vált kijelentése a fesztivál alatt: "Most már érzem, milyen nektek!"


Romániai Magyar Színházi Szövetség – 2011. október 5-én a fesztivál keretén belül az erdélyi magyar színházak képviselői és a magyarországi szakma néhány személyisége aláírták a szándélknyilatkozatot, amelynek célja az erdélyi színházművészet képviselése európai viszonylatban. A szakmai szervezet megfogalmazása szerint az erdélyi színjátszás úgy Bukarestnek, mint Budapestnek egyenrangú partnerévé szeretne válni.


Rubin Hotel & Restaurant  alv., bp., elh. Gábor Áron 1. szám alatt, 1. ~ recepcióján közvetve korlátozták este 10 óra után a szaunázási lehetőségeket: “azok a színészek-e?!” 2.  vacsora közben – szept.  30. – reveláció által Miholcsa bizonyította Isten létezését: “olyan isten nincs, hogy itt hagyjak ingyen kaját…  Itt hagytam egy húst. Van Isten!”  3.  képeslapküldési lehetőség 4. a pultnál kapható hajszárító 5. a tusolója zenél



ruhatár – elh. a színház főbejáratától jobbra; mindig ingyenes



Salo – az a film, amit nem kell megnézni, ha megnéztük az aradiak Kvartettjét
 

Sebestyén Rita  - 1. a kollokviumzsűri tagja 2. a görög színház szakértője 3. író, dramaturg - régebben Bocsárdival közösen alkotott, mostanában képzőművészekkel alkot közösen



szaunni – a szaunázás olyan formája, amelyet csak a Rubin Hotelben lehet megérteni és megtapasztalni. 


szomorú szoba – a kolli-baci szerkesztősége


Szűcs Katalin Ágnes – 1. a szakmai beszélgetések egyik vezetője 2. színházkritikus, a Criticai Lapok főszerkesztője 3. a határon túli magyar színházak egyik legavatottabb magyarországi ismerője, mert hosszú éveken keresztül ő volt a kisvárdai fesztiválok állandó válogatója

titánok sziesztája - olyan fotók kapják ezt a nevet, amelyen a kollokvium-torta tejszínhabjának cseresznyéi ülnek, vagy állnak, akik a pontok az i-n, végek a végtelenben, fények a börtön ablakában (lásd: zsűri, béreslaci stb.)


YourLivingRoom  aka Figura gödör, alv., bp., elh. a színházban, 1. Ezt meg kell élni. 2. Jó tanács: vagy tánc, vagy dzseki!


Veszedelmes viszonyok – az a könyv, amit el kell olvasni, ha meg akarjuk érteni az aradiak Kvartettjét

Zsehránszky István aka Zseka – 1. a kollokviumzsűri tagja 2. újságíró, szerkesztő, a kollokvium újraálmodója és mindenkori zsűritagja


zsűri – 1. a kollokviumon valójában nekik játszanak, nem a közönségnek (ezt onnan lehet megállapítani, hogy ha a néző késik, nélküle is elkezdik az előadást, ám ha a zsűri késik, akkor nem) 2. tagjai: Kötő József (elnök), Sebestyén Rita, Zsehránszky István, Bicskei István, Radu Macrinici


Rövidítések jegyzéke:
elh. - elhelyezkedés
bp. - bárpult
alv. - alvóhely
aka - also known as